Vaše otázky (FAQ)

Najčastejšie otázky na tému ELEKTRICKÉ KOLOBEŽKY:

 

Vaša otázka: "Aký je dojazd elektrickej kolobežky na jedno nabitie pri váhe okolo 80 kg?"

Pokiaľ pôjdete priemernou rýchlosťou okolo 20 km/h a terén bude rovinatý, elektrická kolobežka s 1000W motorom (XE1000) zvládne asi 10 až 13 km v režimeTURBO, pokiaľ zvolíte režim ECO tak pribižne 20 km. Pokiaľ zvolíte skutočne úsporný štýl jazdy, niektorým zákazníkom sa podarí presť aj viac ako 25 km. Modely XE 1200 s 48V napätím majú dojazd približne o 10% väčší. Pri použití batérií LiFePO4 batérií je dojazd ešte vyšší - až dvojnásobný. Je to dané vlastnosťami batérie, ktorá má vyššiu kapacitu ako olovenné akumulátory ale sú asi o 50% ľahšie. Dojazd ovplyvňujú okrem váhy používateľa a terénu aj ďalšie faktory ako sú správne nahustené pneumatiky, správne napätie pohonnej reťaze, stav a opotrebovanie batérie. Batéria používaním postupne stráca kapacitu a dojazd kolobežky sa skracuje. Na dojazd má ďalje vplyv aj konštrukcia motoru - najlepší dojazd má technologicky vyspelý "bezkartáčový" motor, ktorý je súčasťou modelov CRUISER. Tento motor predlžuje dojazd kolobežky o asi 20% oproti modelom XE.

 

Vaša otázka: "Chcem kúpiť jednu kolobežku synovi a jednu pre sebe. Neviem ale, aký výkon je pre nás správny, aby to bolo pre syna bezpečné a mňa to odviezlo."

Pokúsime sa v krátkosti zhrnúť základné fakty v kombinácii s možnosťami čo môžete na trhu kúpiť:

- kolobežky s 24V batériami a motorom do cca. 350W je konštruovaná predevšetkým pre deti s hmotnosťou do cca. 50 kg. U nás modely Scout KID a Scout MINI.

- kolobežky s 36V batériami a bezkartáčovými motormi uloženými v zadných kolesách do 350W odvezú osoby s váhou okolo 80-90 kg a motor má už dostatočný výkon podporený práve 36V! Dá sa doporučit aj pre deti od cca. 10 rokov.

- kolobežky s 36V či 48V a motormi od 800W (Scout 800 + XE1000/1200 + Cruiser 1900/2000//3000 + GO500 + Chopper) odvezú s prehladom osoby aj okolo 100 kg a motor má vysoký výkon! Kvôli vysokému výkonu vhodné pro uživatela od 15 let.

 

Vaša otázka: "Chcem na elektrickej kolobežke jazdit do práce. Musím baterie po príchode do práce dať nabíjat?"

Pokial viete, že sa poobede budete na kolobežke vracať domov a baterie by mali cestu zvládnout, tak nie je nutné ich dobíjať. Stačí potom večer doma. Nikdy ovšem nesmiete zabudnúť batérie v daný deň dobiť. Pokiaľ sa tak nestane a baterie budú viacej hodin / dní vo vybitom stave, dôjde k významnéhu zníženiu kapacity!

 

Vaša otázka: "Ktoré batérie doporučujete, klasické olovené alebo LiFePO4?"

Záleží čo od kolobežky požadujete. Stačí aby dojazd na jedno nabitie bol do cca. 13-18 km, tak stačí klasické olovené baterie. Ak chcete dlhší dojazd, alebo chcete kolobežku mať čo najľahšiu tak určite zvolte baterie LiFePO4. Cena baterie LiFePO4 je sice vyššia, ale na druhú stranu tieto batérie majú až 4násobné dlhšiu životnosť a najazdíte na nej skoro dvojnásobok toho čo na klasické články. Obecne je ale životnosť baterií pevne spojená so starostlivosťou o ne. Pri nesprávnom zachádzaní môžete zkrátit životnosť aj na polovicu.

 

Vaša otázka: "Môžete mi napísať, ako sú vaše motokolobežky spolahlivé? Viem, že sú vyrobené v Číne"

Áno, výroba Nitro scooters sa naozaj nachádza v Číně. Pre docielene maximálnej možnej spoľahlivosti sme pre naše kolobežky stanovili prísné kriteria pre zvolené materiály a komponenty.. Zároveň trváme na dôslednej výstupnej kontrole výrobcu s asistencou vlastného "quality managera", ktorý žije v Číně. Finálnu predpredajnú kontrolu vykonávajú technici v Čechách a na Slovensku, ktorí každú kolobežku odborne skontrolujú a nastavia pre budúcich zákazníkov. Po 10 rokoch zkušeností môžeme povedať, že náš výrobok je naozaj ten najlepší na trhu.

 

Vaša otázka: "Možem použiť kolobežkou v normálnej premávke?"

Motorové kolobežky (kolobežky s pomocným motorom) sú schválené Ministerstvom Dopravy SR pre premávku na verejných komunikaciach a to v zmysle vyhlášky 464/2009 Zz, Môžete teda jazdiť po všetkých komunikacích za rovnakých podmienok ako na cestnom bicykle. Vyhláška uvádza, že kolobežka môže ísť max.rýchlosťou ktorá nesmie presiahnuť 25 km/h. Modely so silnejšími elektromotory môžu jazdiť o niečo rýchlejšie akou je vyhláškou stanovená hodnota 25 km/h. Pokial by ste žiadali kolobežku, ktorá bude plne vyhovať spomínanej vyhláške, dá sa ju u nás objednat. Naša firma takú kolobežku odborne upraví na vyhláškou stanovené hodnoty. Avšak úprava je jednorazová a nevratná.

 

Vaša otázka: "Aká je asi životnosť elektrokolobežky pri hobby využití?"

Tu, ako u väčšiny podobných výrobkov, záleží na starostlivosti a frekvencii použítia. Máme zákazníkov, který vďaka svojej starostlivosti o výrobok nemajú žiadné technické problémy viacej rokov, na druhej strane sú aj prípady, kedy nie sú dodržané podmienky z Návodu na použitie a tu sa patom vyskytují menšie závady. Životnosť elektrickej kolobežky môžeme odhadnúť aj na 5 - 10 rokov. Pochopitelne toto neplatí pre použité baterie, ich životnosť je priamo ovlivnená starostlivosťou o ne a počtom nabíjacích cyklov.

 

 

Najčastejšie otázky na téma BENZÍNOVÉ KOLOBEŽKY:

 

Vaša otázka: "Vážím približne 85 kg a neviem aký model si vybrať, aby ma odviezol aj do kopca..."

Všetky naše modely sú vybavené výkonnými motory o obsahu 49 ccm (XG09 - XG10) alebo 71,5 ccm (modely MAXI). Pri Vašej váhe môžete zvolit akýkolvek spomínaný model. 1 rychlostné kolobežky sú sprevodované tak, aby uživateľa s váhou do cca. 90 kg odviezli aj do kopca. Prípadne sa dá objednať menšia predná rozetka (11 zubov) ktorá zníži maximálnu rýchlosť ale umožní zdolávať aj vačšie kopce = viacej síly do kopcov! Pokial ste fanúšik obdobných "hračiek pre dospelých", možno Vás zaujme 2 rychlostná kolobežka s manuálným radením. Prvá rychlosť slúží výhradne k rozjazdu, celú prevádzku potom zabezpečuje druhá rychlosť. 1.rychlosť je dosť silná, tak že odvezia aj 110 kg uživatela v podstate kdekoľvek.

 

Vaša otázka: "Ponúkate aj nejaké tuningové úpravy?"

Kolobežky sú už z výroby osadené výkonnými 2taktnými motormi so športovými karburátormi. Zvýšenie výkonu teda nie je nutné. Zároveň by zásahom do motoru a jeho častí bola ohrozená záruka či životnosť motora. Testovali sme tuningové výfuky, ktoré majú zvýšit výkon. Výkon sa zvýšil o cca. 8 - 10%, ovšem hlučnosť narástla na skoro dvojnásobok a tak sme ponuku iných výfukov zrušili. Pri výrobe kolobežiek sú použité nami navrhnuté veľkosti predných a zadných roziet a tiež remenice vo vnútri prevodovky.  Správný pomer roziet a remenic je zásadným vodítkom k dosiahnutiu maximálneho výkonu kolobežiek. Pokial aj tak pôvodná  rozeta nevyhovuje, dá sa zakúpiť iný typ (ponúkame menšie predné rozetky, ktoré zvýšia ťah z nižších otáčok).

 

Vaša otázka: "Čítal som manuál na webe. Prečo nie je kolobežka vhodná pre časté použitie (píšete, že len pre hobby využitie)?"

Je nutné si uvedomiť, že kolobežky s motorom sú v podstate "zmenšené motorky" s podstatne iným technickým a cenovým nastavením. V praxi to znamená, že sú menej odolné než motocykle či skútre. Ak používate motokolobežku často napr. denne namiesto automobilu, celá konštrukcia a jej prvky sú preťažované oproti pôvodnému technickému návrhu - využitie pre zábavu. Preto sa treba venovať viac údržbe, ale nemožno očakávať výdrž a odolnosť auta, prípadne štandardne predávaného motocykla.

 

Vaša otázka: "Rozhodujem sa medzi 10,5" pneu Kenda a modely s väčšími pneu (11,5" allroad či 10" racing). Jazdiť chcem hlavne po ceste, čo doporučujete?"

Modely ALLROAD a RACING obúvajú nízkoprofilové značkové pneu CST (popredný výrobca offroad pneumatik pre štvorkolky...). Sú veľmi príťažlivé, avšak rovnako ako pri automobiloch sú nízkoprofilové gumy citlivejšie na nerovnosti vozovky. Pneu RACING je na použitie viacmenej len po asfalte, pneu ALLROAD je univerzál schopný ísť aj po tráve. 10,5" značkové pneu s dušou Kenda (popredný výrobca pneumatik pre horské bicykle) sú svojou konštrukciou univerzálne. Zvládajú tak mierny terén, tak aj cestu. K Vašej otázke - pre využitie motorovej kolobežky predovšetkým na cestu by sme odoporučili model s 10,5" pneu Kenda alebo model Racing s 11" pneu.

 

Vaša otázka: "Ako je to so spolahlivosťou?"...

Aj keď miestom výroby je (Čína) dovolujeme si tvrdiť, že naše výrobky sú veľmi spolahlivé. Pre docielenie maximálnej možnej spolahlivosti sme pre naše kolobežky vybrali iba kvalitné materiály a technológie, ktoré sú zárukou kvality kolobežiek Nitro scooters. Zároveň trváme na dôslednej výstupnej kontrole výrobcu. Finálnu predpredajnú kontrolu vykonávajú naši technici v Čechách a na Slovensku, ktorí každú kolobežku finálne nastavia. Samozrejmosťou je pre nás osobná kontrola výroby v kombinácii s kontrolórom kvality priamo v Číne. Naše kolobežky sú spolahlivé.

 

Vaša otázka: "Sú Vaše kolobežky homologizované na prevádzku na ceste?"

Motorové kolobežky (kolobežky s pomocným motorom) sú schválené Ministerstvom Dopravy SR na prevádzku na verejných komunikaciách a to v zmysle vyhlášky 464/2009 Zz. Môžete teda jazdit po všetkých komunikáciach za rovnakých podmienok ako na bicykle. Jedine čo vyhláška uvádza je, že kolobežka môže mať spalovací motor s obsahom do 50 ccm a nesmie presiahnúť max.rychlost 25 km/h. Pokial by ste chceli kolobežku, ktorá uplne vyhovuje zmienenej vyhláške, dá sa ju u nás objednať. Naše firma takú kolobežku odborne upraví na vyhláškou stanovené hodnoty. Tato prípadná úprava sa týká len motorov s 49 ccm, motory s vyšším obsahom nesmú ani po úprave na cestné komunikace.

 

Vša otázka: "Aká je životnosť benzínovej kolobežky?"

Tu, ako u väčšina obdobných výrobkov, záleží na starostlivosti a ako  sa častoi použiva. Máme zákazníko, který najazdili stovky kilometrov za sezonu a nemôžu si kolobežku vynachváliť (pochopitelne sú nutné investície do spotrebných dielov ako sú brzdové doštičky, spojkové pakne, reťaze, rozety pod.). Na druhej strane máme aj zákazníkov, ktorí jazdia často a nestarajú sa o kolobežku skôr vôbec. Vďaka absencie správnej starostlivosti je potom životnosť kolobežky znížená.

 

 

Najčastejšie otázky na tému ELEKTRICKÉ TROJKOLKY:

 

Vaša otázka: "Aký je dojazd elektrickej trojkolky Runner 500 na 1 nabitie, vážím približne 80 kg?...

Pokiaľ pôjdete priemernou rychlosťou okolo 15-20 km/h a bude sa jednať skôr o rovinatý terén, Runner 500 má vyzkúšaný dojazd cez 20 km / 1 nabitie (pri kombinacii všetkých 3 režimov jazdy).  Pokiaľ by ste zvolil drahšie Lithiové baterie 48V20Ah, patom bude dojazd dvojnásobný. Dojazd ovlivňujú popri váhe uživatela a terénu i dalšie faktory - správné nahustené pneu a pochopitelne aj stav (vek a opotrebenie) batérií. Batérie používaním postupne ztrácajú potrebnú kapacitu a dojazd sa postupne zkracuje.

 

Vaša otázka: "Aká je spolehlivosť vašich trojkoliek?..."
Model Runner 500 (a 750) sú tým najlepším typom trojkoliek, ktoré sme kedy ponúkali. Vďaka našej vlastnej kontrole kvality výroby sa naše trojkolky radia medzi najspolahlivejšie na európskom trhu. Finálnu predpredajnu kontrolu robia naši technici v Čechách a na Slovensku, ktorí každú trojkolku odborne upravia a nastavia.

 

Vaša otázka: "Môžeme s trojkolkou Runner 500 legálne do premávky?..."
Elektrické trojkolky sú schválené Ministerstvem Dopravy SR pre jazdu na verejných komunikaciách a to v zmyslu vyhlášky 464/2009 Zz, Môžete teda jazdiť po všetkých komunikaciach za rovnakých podmienok ako na bicykli. 

FaLang translation system by Faboba